Jak sprawdzić czy ktoś używa tego samego kodu Google Analytics na kilku stronach?

Zdarza się, że webmasterzy używają tych samych kodów Google Analytics w swoich stronach, a fakt ten może powodować zakłamanie wyników podczas późniejszych analiz. Na szczęście lipca 2011 dostępne jest narzędzie, które wykrywa czy ten sam kod jest użyty na wielu stronach.

Pod adresem: www.ga-websites.com znajdziemy przydatną stronę, która wskaże inne strony, korzystające z tego samego kodu.

 

http://www.ga-websites.com/analyze/o2.pl/

Przykładem serwisu, który korzysta z tego samego kodu na wielu stronach jest o2.pl – na wielu, bo aż 37!

Trochę współczuję osobom zajmującym się tam analityką webową, gdyż zmuszone są do stosowania większej ilości filtrów, a i zarządzanie profilami (a jest ich max 50) może być mocno ograniczone, nie wspominając o sytuacji, gdy trzeba komuś jeszcze przydzielić uprawnień administratora.

Ciekawie na ten temat napisał Mariusz na swoim blogu i wyjaśnił do czego może prowadzić sytuacja z jednym kodem dla wielu stron., tak wiec przy okazji polecam ten wpis.

Jeszcze innym ciekawym narzędziem do sprawdzania stron używających tych samych kodów jest: www.whorush.com

np. dla opisywanego tu o2.pl mamy wykorzystany ten sam kod aż 43 razy: http://www.whorush.com/search/?q=analytics%3AUA-4014444-47

Narzędzie dodatkowo sprawdza też domeny, wpisy MX, czy ID Adsense, no i jest zawarty we wtyczce SeoQuake do Firefoxa (tzn. AdsSpy), więc podczas przeglądania stron można zobaczyć komunikat o tym, że dany kod GA jest użyty jeszcze w x serwisach.